Slide-poukaz.jpg
Podrobný návod aplikace šablonové fólie

Podrobný návod aplikace šablonové fólie

Doporučujeme pečlivě prostudovat tento jednoduchý návod, zamezíte tím případnému poškození nebo znehodnocení šablonové fólie. Tento postup vychází z dlouholeté zkušenosti v oboru výroby reklamy a je denně používaný při realizaci profesionálních reklamních polepů (výlohy, polepy aut, reklamní cedule...).

K pochopení celého procesu aplikace je nutné vysvětlit jednotlivé vrstvy:

1. vrstva - přenosná samolepicí fólie (čirá, slouží k přenesení šablonové fólie na zeď, má nízkou lepivost)
Zjednodušeně řečeno drží prořezanou šablonovou fólii pohromadě.

2. vrstva - samolepicí šablonová fólie (šedá, klíčová vrstva šablonování - uvnitř je vyřezaný motiv, lepší lepivost a pružnost)
Tvoří střední vrstvu celého sendviče. Je nejdůležitější a nejchoulostivější složkou celé aplikace.

3. vrstva - silikonový papír (slouží k ochraně lepidla na rubu šablonové fólie)
Na tento podklad je položena samolepící šablonová fólie lepidlem dolů. Právě silikonový potah papíru zabraňuje nezvratnému vzájemnému přilepení.

Šablonové fólie zasíláme srolované v přepravním tubusu. Po vybalení je proto vhodné šablonovou fólii rozvinout, nejlépe na rovné a pevné podlaze. Položte papírovou vrstvou na zem a filcovou stěrkou (součást balení) celou plochu vyhlaďte. Je důležité, aby přenosná fólie plošně přilnula k šablonové fólii.

1) Umístění šablonové fólie na zeď

Obraťte šablonovou fólii papírem nahoru. Na kratších okrajích silikonový papír odlepte a přehněte asi 5 - 15 cm zpět. Tím obnažíte stejný kus samolepicí fólie, díky které máte možnost samolepku opakovaně umístit na zeď a měnit pozici motivu. Po umístění na zeď začněte pomalu stahovat spodní silikonový papír směrem shora dolů. Filcovou stěrkou zároveň postupně vyhlazujeme a přitlačujeme šablonu včetně přenosné fólie na stěnu. Dosud neobnažený pruh je dobré při lepení při stěně mírně vypínat, aby se nevytvořily vlnky a faldy. Přilepený pás je třeba několikrát přejet přitlačenou stěrkou, aby dobře přilnul k podkladu.

2) Odstranění přenosné fólie

Jakmile je šablonová fólie nalepena na zdi, začneme opatrně stahovat čirou přenosnou fólii a na zdi nám zůstává pouze šedá šablonová fólie s motivem. V drobných detailech celého motivu je přirozeně menší plocha lepicí hmoty. V těchto místech musíme být více opatrní a pomoci si například jemným nožíkem, abychom přenosnou fólii ze šablony odstranili.

Nakonec pečlivě zkontrolujeme, zda šablonová fólie ve všech detailech dobře přilnula k podkladu, aby v těchto místech později nepodtékala barva malby. V případě drobných nerovností stěny je možné použít klasický fén a fólii mírně zahřívat, tím se projeví její pružnost a docílíme kvalitního spojení folie se stěnou.

V případě velkoformátové šablonové fólie, složené z více pásů, skládáme stejným způsobem vedle sebe další pruhy motivu.

4) Vyplnění motivu

Aplikujeme nástřikem sprejové barvy. Běžná vzdálenost nástřiku od stěny je v rozmezí 20 - 30 cm. Vlivem nanášení sprejové barvy se může šablonová fólie v malých detailech mírně zvedat, což způsobuje ,,roztřepení motivu". Obvod řezu u šablonové fólie doporučujeme nanášet pouze v jedné vrstvě. Stějně tak je dobré zamaskovat předměty v blízkosti aplikované stěny.

5) Odstranění šablony ze zdi

Po zaschnutí barvy (obvykle cca 15 min) odlepíme šedou šablonovou folii a na zdi nám zůstane cílený motiv.

Myslíte, že  to nezvládnete? Zkuste ,,Realizace na klíc"